Sıkça Sorulan Sorular

Porto

Sıkça Sorulan Sorular

1) Kamu ihale mevzuatını öğrenmek ve anlamak için eğitim almam şart mı?


Yürürlükte olan 4734 sayılı Kanun ve diğer kamu ihale mevzuatında uzmanlaşmak için yıllarınızı ayırmanız gerekir. Bunun nedeni, mevzuatın yüzlerce sayfadan oluşması, çok sık ve köklü değişiklikler geçirmesi ve Kamu İhale Kurulu kararlarıyla oluşan içtihadın son derece hacimli olmasıdır.

Bu nedenle, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve uygulamalarında kısa sürede uzmanlaşmanın en doğru yolu, öğrenim sürecinizi kapsamlı ve sistematik eğitimlerle desteklemektir. e4734.com eğitimleri, bunu en kısa sürede ve en düşük maliyetle yapabilmeniz için oluşturulmuştur.

2) e4734.com eğitimlerini kimler hazırladı?


Eğitimlerimizin içerik editörlüğü Kamu İhale Uzmanı Dr. Eren Toprak tarafından yapılmıştır.

3) Eğitimleri nasıl alabilirim?


e4734.com olarak eğitimlerimizi kurumsal satış yöntemiyle hedef kitlemize ulaştırıyoruz. Eğitimden sorumlu birim amirinize ve yöneticilerinize danışmanızda ve bizimle irtibata geçmenizde fayda var. Eğitimlerimize ilişkin detaylı bilgiler web sitemizde bulunmakla birlikte, ilave sorularınız ve kullanım koşullarını öğrenmeniz için e4734.com yetkilileriyle temas kurabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz için lütfen tıklayınız. http://www.e4734.com/iletisim.html

4) Birey olarak e4734.com eğitimlerinden faydalanmak istiyorum. Hangi yolu izlemeliyim?


e4734.com eğitimlerinde kurumsal satışlar esastır. Bir başka ifadeyle, görev yapmakta olduğunuz kamu kuruluşunun, firmanın, baronun veya üniversitenin yönetimine talebinizi iletmenizde fayda bulunmaktadır.

Bununla birlikte, bireysel satışlara tamamen kapalı değiliz. Eğitimlerimizden bireysel olarak yararlanmak istiyorsanız bilgi@e4734.com adresine bir e-postayla talebinizi iletebilirsiniz. Talebiniz en kısa sürede değerlendirilecek ve size geri dönüş sağlanacaktır.

5) e4734.com eğitimlerinin demosu var mı?


Satın alacağınız ürünün ne olduğunu ve size nasıl fayda sağlayacağını görmek en doğal hakkınız.

Bu yüzden, bilgi@e4734.com adresine bir e-posta göndermeniz ve demodan yararlanmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Size kısa süreliğine tahsis edilecek kullanıcı adı ve şifresiyle başlangıç seviyesindeki ‘Kamu İhalelerinin Temel Kavramları’ eğitimini ücretsiz alabilirsiniz.

6) e4734.com eğitimlerinin içeriği nedir?


Adından da anlaşılacağı üzere, eğitimlerimiz 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve kamu ihale mevzuatı uygulamalarını içermektedir. Önce başlangıç seviyesi eğitimlerle mevzuatın temel ve ortak kuralları öğretilmekte, ardından mal, hizmet ve yapım işleri ihaleleri ve doğrudan temine ilişkin kurallar anlatılmaktadır.

İlave olarak, ileri seviye eğitimlerde malzemeli yemek ihaleleri, bilişim sektörü ihaleleri gibi sektörel konuların yanı sıra kamu ihalelerine katılmaktan yasaklama, aşırı düşük teklif değerlendirmesi gibi tematik konulara ilişkin kural ve uygulamalar anlatılmaktadır.

7) Eğitimi almak ne kadar sürüyor?


e4734.com eğitimlerinin başlangıç ve orta seviye modüllerinin bütün içeriğinin alınması ortalama olarak 18 saat sürmektedir. İleri seviye tematik ve sektörel eğitimlerin yanı sıra test ve sınav modülünün de dahil edilmesi halinde bu süre 30 saat civarındadır.

8) e4734.com eğitimleri yeterince güncel mi?


Evet! En büyük iddialarımızdan biri, eğitimlerimizin sürekli güncel olmasıdır. e4734.com e-öğrenme modelinin en büyük avantajlarından biri budur. Müşterilerimizin ve kullanıcılarımızın her daim en güncel bilgilere ulaşabilmesini sağlamak için:
• T.C. Resmi Gazetesi günlük olarak takip edilmekte,
• Eğitim içeriğinin güncellenmesini gerektirecek bir mevzuat değişikliği yayımlandığında bütün kullanıcılarımıza e-posta ile mezkur değişikliğe dair bilgi verilmekte,
• Uzmanlarımız değişikliğin eğitim modüllerimize yansıtılması için iş başı yaparak en kısa sürede gerekli güncellemeyi yapmakta,
• Güncelleme tamamlanınca, hangi mevzuat başlıklarının değiştiğinin özetini de içeren bir e-posta ile bütün kullanıcılarımız bilgilendirilmekte ve yeni mevzuatı öğrenmek için ilgili eğitim sayfalarına yönlendirilmektedir.

9) e4734.com eğitimlerini kimler almalı?


Öncelikle, ülkemizde yürürlükte bulunan kamu ihale mevzuatı ve uygulamalarını öğrenmek isteyen herkes e4734.com eğitimlerini alabilir. Fakat gerçekçi olmak gerekirse, eğitimlerimize en çok ihtiyaç duyacak ve en çok faydayı sağlayacak kişiler:
• kamu idarelerinde mal ve hizmet alımı ile yapım işleri ihalelerinden sorumlu personel,
• kamuya iş yapmak isteyen özel sektör firmalarının ihale birimlerinde görev yapan kişiler,
• kamu ihalelerine ilişkin hukuki süreçlerde rol alan avukatlar, savcılar ve hakimler,
• kamu alımlarına dair akademik çalışmalar yürüten akademisyenler ve öğrenciler
şeklinde sıralanabilir.

10) Eğitimlerinizin klasik sınıf içi eğitimlerden farkı nedir?


En önemli farkımız, eğitimlerimizin e-öğrenme yöntemiyle veriliyor olmasıdır. Bunun da hem maliyet açısından, hem eğitime erişimin kolaylığı, zaman ve mekan kısıtlarından bağımsız olması gibi çok sayıda avantajı vardır. Belki de en önemli fark, e4734.com eğitimlerinin sürekli güncel olmasıdır.

e4734.com eğitimleri ile klasik sınıf içi eğitimler arasındaki farklara dair daha detaylı bilgilere resmi sitemizden ulaşmak için lütfen tıklayınız. http://www.e4734.com/index.html

11) Eğitimlerinizde nasıl bir metodoloji uygulanıyor?


e4734.com e-öğrenme modülleri eğitim yöntemi, anlatım şekli ve içeriğin kurgusu bakımından, pegagojik ilkelere uygun bir metodolojiye dayanmaktadır. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse:

Eğitim yöntemi bakımından; uluslararası alanda kabul gören SCORM standardına uygun e-öğrenme tabanlı modelimizi kullanıyoruz. Yani, kullanıcıların zaman ve mekanla sınırlanmadığı, her bir eğitim başlığını tekrar tekrar alma imkanının verildiği, aranan bilgiye en kısa sürede ulaşılabilmesi için modüller arasında ve içinde dolaşılmasını mümkün kılan bir sistem sunuyoruz.

Anlatım şekli olarak; işlenen konuya ilişkin mevzuat maddelerini sıralayıp bırakmıyoruz. Tam aksine, konunun özünü ve arka planındaki mantığı anlatıyoruz, mevzuatın genel kurallarının yanı sıra istisnalarını da veriyoruz ve anlatılanları örneklerle açıklıyoruz. Üstelik, anlatılan konulara ilişkin mevzuat maddelerinin yanı sıra akla gelebilecek sorular, uygulama önerileri, örnek Kamu İhale Kurulu kararları ve eğitim sonunda kendinizi sınamanız için oluşturduğumuz test ve sınav modülleriyle öğreniminizi pekiştiriyoruz.

İçerik kurgusu ise; başlangıç, orta ve ileri düzey eğitimlerle adım adım uzmanlaşmaya dayanan bir akış içinde verilmektedir.

12) İleri veya orta seviye eğitimleri almak için başlangıç seviyesini bitirmeli miyim?


Hayır, böyle bir zorunluluk yoktur. e4734.com eğitimleri, kamu ihale mevzuatı hakkında hiçbir tecrübesi olmayan kişileri adım adım uzmanlaşmaya götürecek şekilde kurgulanmıştır. Ancak kamu ihale mevzuatına ve uygulamalarına aşina olup örneğin ‘bilişim sektörü’ ihalelerine özgü uygulamaları öğrenmek isteyen kullanıcıların yalnızca o eğitimi almaları da mümkündür. Ancak önemle hatırlatmalıyız ki, ‘bilişim sektörü’ de dahil olmak üzere ileri düzey sektörel ve tematik eğitimlerimiz, yalnızca o konuya özgü düzenlemeleri aktarmaktadır. Dolayısıyla, bilişim sektörüne ilişkin ileri düzey sektörel eğitimi alanların, başlangıç seviyesi eğitimlerinden ‘Kamu İhalele Mevzuatının Kavramları’ ve ‘Kamu İhalelerinin Ortak Uygulama Kuralları’ eğitimleri ile, orta seviye eğitimlerinden ilgisine göre ‘Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Kuralları’ ve/veya ‘Mal Alımı İhaleleri Uygulama Kuralları’ eğitiminde aktarılan konulara tamamen hakim olmaları gerekmektedir.

13) Eğitimlerde aktarılan bilgileri öğrendiğimi nasıl ölçebilirim?


Her eğitime özgü farklı yapılarda sorular içeren test ve sınav modülümüz sayesinde kendinizi sınamanız mümkün.

14) Kullanım koşulları nedir?


Lisans sözleşmesinde eğitimlere nasıl erişebileceğiniz ve diğer koşullara ilişkin bilgiler detaylı olarak yer almaktadır. Ama özetlemek gerekirse, eğitimlerden yararlanacak her bir kişi için ayrı bir lisans oluşturulmakta ve bu lisans bir yıl boyunca geçerli olmaktadır. Dolayısıyla, lisans sahibi kullanıcılar bir yıl boyunca kullanım hakkına sahip oldukları bütün eğitimleri diledikleri kadar tekrarlayabilir. Buna, mevzuat değişiklikleri nedeniyle güncellenen içerikler de dahildir.

15) Eğitimlere yeni konu başlıkları eklenecek midir?


Mevcut eğitimlerin konu başlıkları, yıllarca kamu ihale mevzuatıyla içli dışlı olmuş kişilerin de onaylayacağı üzere, en çok ihtiyaç duyulan ve sorun yaşanan konuları kapsamaktadır. Ancak e4734.com olarak bütün müşterilerimize en kaliteli ve tatmin edici eğitim içeriğini sağlayabilmek için, alınan geri bildirimler doğrultusunda kamu ihale mevzuatına ilişkin yeni konu başlıklarının eğitimlerimize eklenmesi veya bazı başlıkların daha fazla detaylandırılması mümkündür. Dolayısıyla, müşterilerimizin geribildirimleri bizim için son derece önemli. Bu yönde bir talebiniz olması halinde, lütfen bize bildiriniz.

16) Kamu ihale mevzuatı dışında konulara ilişkin eğitimleriniz var mı?


Hayır. Uzmanlık alanımız 4734 sayılı Kanun ve kamu ihale mevzuatıdır. Başka konu başlıklarına ilişkin eğitim talepleri almakla birlikte, uzmanlığa önem veren bir kuruluş olarak, en iyi bildiğimiz alanda mükemmel bir hizmet verebilmek için yalnızca bu alana odaklanıyoruz. .